News Archive

Calendar

  • SWIMMING

    Participants

    Start: 11:14 – End: 11.41
    200 meters brass
  • ARCHERY

    Participants

    Start: 13:00 – End: 15:00
    Qualification

    Participants

    Start: 09:00 - End: 13:00
    Morning Session - 1/32 and 1/16 Finals
    Start: 15:00 - End: 17:40
    Evening Session– 1/32 and 1/16 Finals

    Participants

    Start: 09:00 - End: 13:00
    Morning Session - 1/32 and 1/16 Finals
    Evening Session – 1/32 and 1/16 Finals
    Start: 15:00 - End: 17:40

    Participants

    Start: 09:00 End: 13:00
    Morning Session - 1/32 and 1/16 Finals
    Start: 15:00 - End: 19:00
    Evening Session – 1/32 and 1/16 Finals

    Participants

    Start: 09:00 – End: 10:45
    1/8 Final
    Start: 14:00 – End: 16:20
    1/4 Final, 1/2 Final, Final
  • TRAMPOLINE

    Participants

    Start: 14:00 – End: 16:15
    Qualification, Final
  • WEIGHTLIFTING

    Participants

    Start: 19:00 – End: 21:00
    A Group

    Participants

    Start: 19:00 – End: 21:00
    A Group

    Participants

    Start: 15:30 – End: 17:30
    B Group
  • BOXING

    Participants

    Start: 13:30 – End: 15:00
    Afternoon Session – 1/16 Final
    Start: 20:30 – End: 23:00
    Evening Session – 1/16 Final

    Participants

    Start: 13:30 – End: 15:00
    1/8 Final

    Participants

    Start: 20:30 – End: 21:30
    1/4 Final

    Participants

    Start: 14:00 – End: 14:30
    Semi-finals

    Participants

    Start: 20:45 – End: 21:00
    Final
  • WR-GR

    Participants

    Start: 13:00 - End: 15:45
    Qualification, 1/8 finals, 1/2 final
    Start: 17:45 - End: 20:15
    Repechage, Final

    Participants

    Start: 13:00 - End: 15:45
    Start: 17:45 - End: 20:15
    Start: 13:00 - End: 15:45
    Start: 17:45 - End: 20:15
    Start: 17:45 - End: 20:15
    Start: 13:00 - End: 15:45

    Participants

    Start: 13:00 - End: 15:45
    Qualification, 1/8 finals, 1/2 final
    Start: 17:45 - End: 20:15
    Repechage, Final
  • JUDO

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and 1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage,1/2 Final and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and 1/4 Final
    Start: 14:00 – End:16:50
    Repechage, 1/2 and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and ¼1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage, 1/2 and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and ¼1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage, 1/2 and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and ¼1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage, 1/2 and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and 1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage, 1/2 and Final

    Participants

    Start: 09:30 – End: 12:30
    Morning Session and 1/4 Final
    Start: 14:00 – End: 16:50
    Repechage, 1/2 and Final
  • WR-FR

    Participants

    Start: 17:45 – End: 20:15
    Start: 13:00 - End: 15:45
    Start: 13:00 - End: 15:45
    Start: 17:45 – End: 20:15

    Participants

    Start: 17:45 – End: 20:15
    Start: 17:45 – End: 20:15
    Start: 13:00 - End: 15:45
    Start: 17:45 – End: 20:15
    Start: 13:00 - End: 15:45

    Participants

    Start: 12:45 – End: 15:15
    Repechage, Final
    Start: 08:30 - End: 11:15
    Qualification, 1/8 finals, 1/4 final, 1/2 final
    Start: 12:45 – End: 15:15
    Repechage, Final
    Start: 08:30 - End: 11:15
    Qualification, 1/8 finals, 1/4 final, 1/2 final
  • ATHLETICS

    Participants

    Start: 10:10 – End: 10:20
    I Round

    Participants

    Start: 19:15 – End: 21:20
    Semi-finals

    Participants

    Start: 09:00 – End: 13:20
    50 km Sports Walk
  • CYCLING

    Participants

    Start: 10:00 – End: 16:15
    Road Racing
  • SHOOTING

    Participants

    Start: 09:00 - End: 10:15
    Pneumatic gun (10m) – Qualification
    Start: 11:45 End: 12:25
    Pneumatic gun (10m) – Final

    Participants

    Start: 09:00 - End: 14:00
    Sport pistol (25m) – Qualification
    Start: 15:30 - End: 16:00
    Sport pistol (25m) – Final
  • TENNIS

    Participants

    Start: 12:00
    Units range -¼Semi-finals

    Participants

    Start: 11:30
    Units range -¼Semi-finals
    Start: 11:30
    Semi-finals

    Participants

    Start: 11:30
    Units range III Round

    Participants

    Start: 11:30
    Couples – Quarterfinal

    Participants

    Start: 11:30
    Units range II Round
    Start: 11:30
    Couples – II Round

    Participants

    Start: 11:30
    Units range II Round
    Start: 11:30
    Couples – II Round

    Participants

    Start: 12:00
    Units range - Final

    Participants

    Start: 12:00
    Final
  • JUMPING

    Participants

    Start: 19:40 - End: 20:00
    Qualification A and B Groups

    Participants

    Start: 19:50 – End: 20:05
    Final

    Participants

    Start: 19:00 – End: 19:15
    Qualification – A Group

    Participants

    Start: 20:00 – End: 20:10
    Final
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Olympic Sportsmen 2012

  • Irakli Bolkvadze Aquatics
  • Maiko Gogoladze Triathlon
  • Nino Salukvadze Shooting
  • Kristine Esebua Archery
  • Luba Golovina Batut jump
  • Merab Turkadze Boxing
  • Gia Machavariani Weightlifting
  • Raul Tsirekidze Weightlifting
  • Irakli Turmanidze Weightlifting
  • Zurab Datunashvili Wrestling
  • Soso Jabidze Wrestling
  • Revaz Lashkhi Wrestling
  • Guram Ferseladze Wrestling
  • Manuchar Tskhadaia Wrestling
  • Vladimer Gegeshidze Wrestling
  • Adam Okruashvili Judo
  • Lasha Shavdatuashvili Judo
  • Nugzar Tatalashvili Judo
  • Betkil Shukvani Judo
  • Avtandil Chrikishvili Judo
  • Varlam Liparteliani Judo
  • Malkhaz Zarkua Wrestling Freestile
  • Davit Modzmanashvili Wrestling Freestile
  • Giorgi Gogshelidze Wrestling Freestile
  • Vladimer Khinchegashvili Wrestling Freestile
  • Otar Tushishvili Wrestling Freestile
  • Davit Khutsishvili Wrestling Freestile
  • Davit Marsagishvili Wrestling Freestile
  • Boleslav Skhirtladze Triathlon
  • Giorgi Nadiradze Cycling
  • Davit Ilariani Triathlon
  • Lomer Zhorzholiani Judo
  • Ana Tatishvili Tennis
  • Margalita Chaxnashvili Tennis
  • Masiej Rosievich Wrestling

Olympic Sportsmen 2012

Back
ajax goes here

Countdown to the Opening Ceremony

Day
Hour
Min
Sec

Archive

See All

25 November 2013

EOC General Assembly

Olympic Games

See All

2013 Year Sports Calendar

See All

2013 Year Sports Calendar